Protezler

Protezler

Protez nedir?

Protez nedir?
Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.
Protezin amacı nedir?
Protezde; hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümünün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda olan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.
Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişetlerinin izole edilerek dişlerin üzerine beyazlatıcı bir jel uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Home Bleaching (Ev tipi), Office Bleaching(Diş hekimi kliniğinde uygulanan), Tek dişe uygulanan bleaching ,Home ve Office tipinin bir arada uygulandığı bleaching olmak üzere 4 çeşittir.

Dişlerin zaman içerisinde fizyolojik renk değişimlerine uğraması, bebeklik döneminde ilaç kullanımına bağlı oluşan renkleşmeler, kanal tedavisi gören dişlerdeki renkleşmeler, travma sonucu dişlerin canlılığının kaybetmesi sonucu oluşan renkleşmeler, amalgam dolgulardan kaynaklı renkleşmeler, çay kahve kullanımı sonucu oluşan renkleşmeler protez yapımına gerek duyulmaksızın bleaching ile düzeltilebilir. Bleaching işlemi sadece mine tabakası üzerinde etkili olup, diş dokularında zararlı bir etkisi yoktur. Yılda bir tekrarlanması beyazlatmanın kalıcılığını artırmaktadır.